wtorek, 21 kwietnia 2015

Wyjazd nad stawy w Zebrzydowicach

Witam! Przedwczoraj wróciłem z 25 letnim kolegą ze stawów w Zebrzydowicach. Jestem w świetnym humorze, bo widziałem kilka życiówek ;)
Najpierw szukaliśmy miejsca na parking, bo było sporo wędkarzy. Gdy wreszcie znaleźliśmy miejsce postoju samochodu, poszliśmy nad wypełniony wodą staw. Na początku zobaczyłem perkozy dwuczube, nurogęsi, 5 dymówek (wpisanych na Spring Alive) czernice, krzyżówki i oczywiście śmieszki. Ale gdy chcieliśmy właśnie odchodzić od tego stawu, zobaczyłem ptaka mniejszego i smuklejszego od śmieszki, z rozwidlonym ogonem. Jakaś rybitwa! Bardzo się ucieszyłem, to moja pierwsza w roku. Potem poszliśmy nad spuszczony staw. Było znacznie mniej kałuż niż poprzednio. Ale za to więcej gatunków. Przy najbliższej kałuży dostrzegłem bez wątpienia SIEWECZKI!!! 


Przynajmniej jedna obrożna, a reszta chyba rzeczne. Oczywiście to moje życiówki. Potem popatrzyłem na drugą kałużę i zobaczyłem brodźca z zaostrzonymi skrzydłami w locie, białym kuprem, jasnym ubarwieniem, niewielkim kontrastem między skrzydłami a tułowiem, smukłą sylwetką i długimi nogami. 
 Proszę osoby doświadczone o  podanie gatunków, jaki to mógł być ptak, a wtedy wybiorę tego, którego widziałem. Potem widziałem jeszcze krwawodzioby, czajki, samotniki (w tym ich kopulacje), wrony siwe, czaple siwe, pliszki siwe, mewy siwe (dużo tych siwych :D) i dwie rybitwy. 
Myślę, że wyprawa się udała. Pozdrawiam, Marek.

3 komentarze:

 1. Gratuluję gatunków :)
  Co do tego nieoznaczonego brodźca, to nie wiem, czy da się go oznaczyć. Jest wiele możliwości...

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajna relacja! Udało się oznaczyć?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety tylko sieweczki, że były to obrożne i rzeczne.

   Usuń